Kontaktujte nás: +420 724 125 601 | klang@romannayoga.eu
cz au
OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: ++420 724 125 601 | klang@romannayoga.eu

Jóga a Tibetské mísy

Yoga und Klangschalen

 

Další jóga na Vrbici se uskuteční dne 13.12.2021 v 18,00 h v kulturním domě. Až do zrušení vládních opatření, bohužel jen pro očkované nebo ty, kteří COVID-19 prodělali v posledních 6 měsících.

Těším se na vás!

Namasté

RomAnnaYoga

Jóga v Kobylí se uskuteční dne 7.12.2021 v 19,00 h v kulturním domě/sokolovně. Až do zrušení vládních opatření, bohužel jen pro očkované nebo ty, kteří COVID-19 prodělali v posledních 6 měsících.

Těším se na vás!

Namasté

RomAnnaYoga


Krátké zprávy, zajímavost či citáty ze světa jógy a/nebo Tibetských mís:

Prosinec 2021:

Od 3.12. je možné shlédnout všechna nahraná videa na stránce Jóga/Video jóga. Zde budu do budoucna ukládat i všechna videa pro vaše případné cvičení v domácím prostředí.

Listopad 2021

Tento článek bude zveřejněn ve Vrbeckém zpravodaji v posledním čísle roku 2021:

I na Vrbici cvičíme jógu!

Mnozí pravděpodobně tuší nebo možná ví, že jóga není jen o pozicích neboli ásanách, ale je to především dlouhodobá cesta směrem k vnitřnímu zklidnění, ovládnutí našich smyslů, uvědomění si našeho já. Je to cesta pevných morálních a etických zásad každého kdo se jógou zabývá hlouběji, je to hledání vnitřní rovnováhy, je to způsob života jak integrovat svoji povahu a všechny složky života, tak, abychom byli schopni fungovat v harmonii jeden s druhým.
Ásany neboli tělesné pozice jsou jednou ze základních složek jógové cesty (celkem je jich osm). Jsou pomocnými nástroji k ovládnutí naší mysli, těla, dechu a emocí. A mimo jiné nám mohou výrazně pomoci v prevenci nemocí, zlepšení celkového stavu našeho pohybového aparátu, myšlení, podpořit krevní oběh, zlepšit dýchání a stav celého organismu. Prostě se po pravidelném cvičení ásan bude cítit lépe a to i kdyby jste měli zůstat pouze a jedině u této části jógy.
Možná právě hlavně tyto důvody přivedly u nás na Vrbici mnoho zájemců o cvičení jógy v letošním roce k pravidelnému týdennímu cvičení v kulturním domě. Začali jsem sice již na začátku června, pak ale následovala letní pauza a k pravidelnému cvičení jsem se vrátili opět v říjnu a budeme pokračovat dál. Cvičíme pravidelně každé pondělí vždy večer. Učíme se jednotlivé lehké tělesné pozice (ásany) podle systému Hathajógy, které se snažíme praktikovat v rytmu našeho dechu, snažíme se v rámci praxe prohloubit svůj dech, zklidnit naši mysl, soustředit se pouze a jedině na naše tělo, vnímat jak reaguje a co nám naznačuje, např. kam až v pozici jít, jak ji prohloubit. V budoucnu zařadíme dechová cvičení a budeme se celkově snažit o propojení tělesných pozic, dechu a naší mysli. Doufám, že všem zájemkyním a zájemcům o jógu na Vrbici dělá naše pravidelné cvičení radost a přeji ještě mnoho sil, energie a vůle pokračovat!

------------------------------------------------------------------

Proč při našich cvičeních cvičíme pozici krávy a kočky a budeme v tom také nadále pokračovat?

Pozice krávy zahřívá páteř, ramena a kyčle. Aktivní protažení svalů na páteři a páteře samotné, aktivace svalů horních končetin a posilování z důvodu stabilizace a udržení pozice. Protažení krku a šíje. Prohnutí páteře a otevření hrudníku napomáhá aktivnímu a hlubokému nádechu.
POZOR na prohnutí beder, častá chyba.
Pozice kočky zahřívá páteř, ramena a kyčle. Aktivní protažení svalů na páteři a páteře samotné, aktivace svalů horních končetin a posilování z důvodu stabilizace a udržení pozice.
Protažení krku a šíje. Prohnutí páteře a stlačení hrudníku napomáhá aktivnímu a hlubokému výdechu.
Zatažení žeber do břicha.
 ------------------------------------------------------------------------     

Příprava na cvičení jógy v kulturním domě na Vrbici:

         

        

„Nežijeme, abychom cvičili jógu, cvičíme jógu, abychom žili - snáze, veseleji a s větším šarmem“. Leslie Kaminoff


Říjen 2021

Obrácené pozice, např. pluh nebo i zvednutí nohou nad tělo a udržení těchto pozic po dobu několika nádechů a výdechů (nejlépe několika minut) má mnoho pozitivních přínosů na náš organismus. Například posilují celé tělo, a podporují činnost vnitřních orgánů, uvolňují nervový systém, zlepšují ohebnost páteře, mohou napomáhat při bolestech hlavy, protože dochází k uvolnění šíje a krční páteře a lepšímu prokrvení hlavy. Proto tyto pozice neboli ásány budeme i nadále cvičit a rozvíjet při dalších lekcích.

                  

Září 2021

Něco málo impresí z dovolené v Rakousku a Itálii - pod Třemi Věžemi v Dolomitech na nádherné planině a při krásném počasí došlo i tak trochu na cvičení a krátkou meditaci. Sice ne v tom správném jogínském oblečení, v pohorách a kalhotech na vandry, ale i tak. Však jóga není vždy jen o podložce a legínech, že? Pro mne bylo důležité spojení se zemí a krajinou, neuvěřitelnými výhledy do krajiny a pohledy na Tři věže. Tohle místo jsem vždy chtěla vidět a zažít a počasí a vůbec celý den se vskutku velmi povedl.

    

     

 

                   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

V józe velmi často zaslechnete nebo můžete číst o "Čakrách" - slovo "čakra" v sanskrtu znamená vír, kolo nebo otáčející se disk a to proto, že jsou považovány za centra naší životní energie  a síly "prány". Jsou uložené podél páteře od nejspodnější části pánve  u kořene páteře a až po místo na koruně naší hlavy. Celkem rozlišujeme sedm základních čaker.  Abychom mohli správně fungovat a náš život přijímat s radostí,  vést spokojený  a šťastný život, procházet životem s otevřeným vědomím a  maximem energie, je nutné čakry,  naše energetická místa posilovat  a rozvíjet. Dále se k čakrám vrátím v dalších z krátkých článků.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Srpen 2021

Hurá. 31.8. byla moje pata prohlášena za zhojenou! Teď ještě vydržet 2-3 týdny rekonvalescenci a rychle to rozhýbat a bude vyhráno. Celkem 8 týdnů zlomené a z toho 6,5 týdne ve fixaci. To je velmi dobrý výkon na zhojení nejsilnější kosti v těle. A to ani nevím zda pomohl můj léčivý mix z vyššího přísunu vápníku, kostivalové masti a zpívajících mís každý den a mořských lázní v Chorvatsku:-)))).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Při masáži Tibetskými mísami se tyto pokládají buď přímo na tělo nebo se s nimi pracuje v auře okolo těla. Pokud se pokládají přímo na tělo využíváme při tom resonančních schopností samotného těla - tělo se sestává ze 70 - 80 % z vody a tato umožňuje přenos vibrací do každé jeho části, do každého orgánu, doslovně do každé buňky našeho organismu. Každý člověk je však jiný, v každém z nás tak vibrace a tóny mís zní jinak. Na každého mají jiný vliv. Já je vnímám například velmi výrazně. Mísy proto mohou znít u každého člověka trochu jinak. Masér odezvu těla na vibrace a tóny mís vnímá a může případně postup masáže lehce změnit nebo přizpůsobit. Na začátku při první masáži se však běžně používá pouze základní postup.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak jsem se rozhodla nakonec vzít do Chorvatska i základní sadu tibetských mís a pokračovat v aplikaci na zlomeninu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stále pokračuji v aplikaci tibetských mís na zlomenou patní kost. Podle posledního rentgenu vše vypadá velmi dobře, ale ještě kost potřebuje čas. Trochu jsem čekala víc, ale zlomenina je zlomenina a patní kost chce svůj čas, někdy až 12 týdnů. Zatím to u mne vypadá tak na osm :-))).

Vibrace mís aplikuji pouze v auře okolo chodidla a s ortézou nebo bez. Zda mísy skutečně pomáhají těžko říct, ještě doplňuji vápník a aplikuji kostival. Ale sobně věřím tomu, že pomáhají a to je důležité :-).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mnozí z vás cvičí při praxi jógy převážně ásány- tělesné jógové pozice podle Hathajógy avšak co vlastně znamená toto slovo. Ha znamená v sanskrtu slunce a Tha měsíc. Ha tak prezentuje mužský element a tha ženský. Hathajóga využívá především principy tělsených pozici - ásán, dechových technik a meditací pro prohloubení vnitřní jógové cesty. Jde o rovnováhu mezi mužským, silovým, energickým elementem a ženskou intuitivní a kreativní silou.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Masáže zpívajícími Tibetským mísami podporují svými účinky pocit zdraví a pohody. TIbetské mísy umožňují pozitivní přínos v celostním náhledu na organismus a posilují ve stejné míře tělo, ducha i duši. Pokud pracujeme s Tibetskými mísami vždy posilujeme zdraví a případně léčebné a hojící účinky.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Červenec 2021
Pránájáma - dechové techniky a řízení toku prány a apány v našem těle je důležitá součást jogy a vnitřní jógové cesty.
V sanskrtu znamená „prána“ energii božské matky, univerzální tvůrčí sílu a „ájáma/yama“ kontrolu a řízení (2, str 7).
S každým nádechem vdechujeme „pránu“ - životní energii a vydechujeme - „apánu“.
Dech je náš vnitřní guru, který nás učí vnímat naše pocity v přítomném okamžiku“(7 str 62).
Dech je náš nejlepší, nejbližší učitel nejhlubších principů jógy“ (6, str. 33).
Prána - je univerzální životní energie, která je obsažena ve všech formách života. Kontroluje a reguluje každou část těla všech organismů organických i anorganických. Prána je přítomna jako energie, která oživuje všechnu materii. Je obsažena ve vzduchu, který dýcháme, ale není to ani kyslík ani jiná součást vzduchu.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ve své jógové praxi se chci zaměřit do budoucna (doufám, že již od podzimu 2021) na spojení nádherných zvuků a tónů Tibetských mís s cvičením ásán a pranájámy. Této jógové praxi se říká NADA-JÓGA nebo také KLANG-YOGA (z němčiny nebo SINGING-YOGA z angličtiny). Já ráda používám právě spojení Klang-yoga. Zvuky a tóny nás doprovázejí od prvního nádechu až po poslední. Vibrace a zvuky mís pomáhájí v rámci ásanové praxe dostat se hlouběji do svého nitra, lépe vnímat naše tělo a dech. Další detaily o této józe doplním v průběhu léta i na stránku Nada-Jóga/Klang-Yoga.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Několik vědeckých studií tvrdí, že zpívající Tibetské mísy mohou podpořit a pomoci a případně i zkrátit dobu hojení a léčby například u zranění. Tak to tedy zkouším na sobě - zlomená pata. Snad se mi podaří stáhnout hojení a rekonvalescenci z 12 týdnů na 10 nebo méně. Uvidím.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rytmus těla, melodie ducha, harmonie duše, vytvářejí symfonii života“ B.K.S. Iyengar

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mahatma Gandhi - se celý svůj život řídil jogínskou zásadou AHIMSA - nenásilí. Tím, že není možné porazit zlobu zlobou, výčitku opět výčitkou. Jak říkal "oko za oko a celý svět bude slepý". Změnit svět anebo i jen svoje nejbližší okolí můžeme pouze respektem, nenásilím a tolerancí.

Víte že: Masáže Tibetskými mísami umožňují díky svým účinkům proniknout hlouběji do našeho nitra a těla. Vcítit se do sebe a vnímat to, co nám naše tělo chce říci, soustředit se na sebe, naše nitro a mysl, zklidnit tok myšlenek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Jóga nemá být náboženstvím ani dogmatem v žádné kultuře. I když vyrašila z půdy v Indii, má to být univerzální stezka, cesta otevřená všem bez ohledu na původ a prostředí, ze kterého člověk vzešel“ (citát z nově vydané knihy: Jóga světlo života od B.K.S. Iengar, nakl. Fontána, str. 19, od jógového gurua Iengara)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnes si dovolím uvést krásné mudrosloví ze starého indického spisu MAHABHÁRÁTA z nově vydané knihy Základní texty východních náboženství: Hinduismus, strana 82, detaily viz list Doporučená literatura):

Čas je to, co trvá stále

bez ohledu na děj světa.

Čas je nekonečné bytí,

nepočal a nepřestane.

Čas je tvůrce, čas je zhouba,

čas je všeho času pánem.

Všichni spí, čas nespí nikdy;

všichni padnou, čas však běží dál....

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud je Tvoje tělo silné, zdravé a naplněno pránou (životní energií), pak budeš moci přirozenou cestou pomáhat ku zdraví a vitalitě lidem okolo Tebe a Tvým blízkým“ (Swami Vishnudevananda).

Praxí ásan a dechových technik pránájámy posilujeme tělo a postupně jej připravujeme na další, vyšší stupně jógové praxe a krůček po krůčku postupujeme na naší vnitřní jógové cestě.


Již proběhlo - jóga:

Jóga v Kobylí:

Jóga na Vrbici

- 6.12. 2021 v 18,00 h v  sále kulturního domu

- 29.11.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 22.11.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

-15.11. 2021 v 18,00 v sále kulturního domu

- 8.11..2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 1.11..2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 25.10.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 18.10.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 11.10.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 4.10.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 4.9. 2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 21.6.2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 14.6. 2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 7.6. 2021 v 18,00 h v sále kulturního domu

- 1.6. 2021 v 18,00 h v sále kulturního domu.